Yapay zeka kötü amaçla kullanılabilir

vıcık

New member
Ev
Haberler
Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier uyardı: Yapay zeka kötü amaçlarla kullanılabilir

Frank-Walter Steinmeier, yapay zekanın tehlikelerini görüyor. Sahte fotoğrafların Almanya’da sık sık ortalıkta dolaştığını söylüyor.

Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier: AI, manipülatif ve kötü niyetli olarak da kullanılabilir. Patrick Pleul/dpa

Federal Başkan Frank-Walter Steinmeier, yapay zekanın (AI) devam eden gelişiminden kaynaklanan olası tehlikeler konusunda uyarıda bulundu. Konuşma taslağına göre Steinmeier, Pazar günü Bilim ve Sanat için Order Pour le Mérite’in bir oturumunda “AI, tüm hayatımızı değiştirecek yıkıcı bir teknolojidir” dedi.

Federal Başkan, teknolojinin “manipülatif ve kötü niyetli olarak da kullanılabileceği” konusunda uyardı. Örnek olarak, ABD Savunma Bakanlığı’nda meydana geldiği iddia edilen ve internette binlerce kez “ciddi haber süsü verilerek” paylaşılan bir patlama görüntüsünü gösterdi. “Sahte yalan çürütüldü, ancak finansal piyasalardaki hisse senedi fiyatları çoktan çökmüştü. Açıklama her zaman bu kadar hızlı ve net olmuyor ve açıklama her zaman mesajı gören herkese ulaşmıyor” dedi.

Federal Başkan “etkin standartlar ve denetim organları” çağrısında bulundu

Almanya’da da sahte resimler sık sık ortalıkta dolaşıyor. Steinmeier, bu tür yapay olarak oluşturulmuş fotoğraflarla korku yaymanın “maalesef çok iyi” çalıştığını söyledi. “Ve sahteler daha da iyi olmaya devam ediyor. Sahte dünyada bir kez ortaya çıktı mı, onu tekrar yakalamak zordur.” “Bir tür dijital genel eğitim” gereklidir: “Makullüğe güvenmek yerine yapay zekanın yanıtlarını kontrol etmeyi hepimiz öğrenmeliyiz.” bir makinenin sunduğu şey.”

Steinmeier, “etkili standartlar ve denetim organları ile” etik ve yasal bir çerçevenin de oluşturulması gerektiğini vurguladı. Olumsuz gelişmelerin ortaya çıkarılması için de güçlü ve bağımsız gazeteciliğe ihtiyaç vardır. Federal Başkan, “Ve belki de yapay zeka, görüntülerde ve metinde içerik ürettiği anda görünür olacak bir tür filigranın zamanı gelmiştir” diye ekledi.

Kanmayın - yapay zeka üzerine 7 tez

Kanmayın – yapay zeka üzerine 7 tez
  • hisseler
bilgi kutusu resmi