SEMZ ne demek ?

Zinnure

Global Mod
Global Mod
SEMZ, Ingilizce Self-Enforcing Mechanism Zoning kelimelerinin ksaltlmsdr ve konuyla ilgili olarak kullanlan ozel bir kavramdr. SEMZ, cevre yonetimi araclar icinde, surdurulebilir cevre yonetiminin uygulanmasn saglayan, kendini koruyucu mekanizmalarn kullanmn iceren bir stratejidir. SEMZ stratejisi, kamu guvenligi, kamu saglg, cevresel kalite, cevresel koruma ve sosyal ve ekonomik fayda saglayacak sekilde cevresel hedeflerin gerceklestirilmesini amaclamaktadr.

SEMZ, cevre yonetimindeki ana amacn, cevresel etkinliklerin kaynaklarnn, cevresel etkinliklerin neden oldugu kirliligin onlenmesi ve cevresel kalitenin iyilestirilmesi oldugu varsaymna dayanmaktadr. SEMZ, cevre yonetiminde kullanlan bir arac olarak, cevresel etkinlikleri kontrol etmek ve snrlamak icin mekanik yonetim araclarnn kullanmn icerir. SEMZ, cevresel etkinlikleri kontrol etmeye yardmc olan fiziksel mekanizmalar, yonetim mekanizmalarn ve uyumlu cevresel planlama araclarn icerir.

SEMZ'nin uygulanmas, cevresel etkinlikleri kontrol etmek icin kullanlabilecek yonetim araclarnn kullanmn gerektirir. Bu araclar arasnda, cevresel etkinlikleri kstlamak icin bolgesel cevresel planlamalar, cevresel etkinlikleri yonetmek icin cevre yonetim planlar, kamuya ait cevresel etkinlikleri yonetmek icin kamu kurumlar ve ozel kurumlar arasndaki isbirligi ve cevresel etkinlikleri kstlamak icin cevresel kurallar bulunur.

SEMZ, cevresel hedefleri gerceklestirmek icin stratejik bir yaklasm olarak kullanlmaktadr. SEMZ stratejisi, cevresel hedefleri gerceklestirmek icin cevresel etkinliklerin kontrolunun saglanmas ve cevresel etkinliklerin snrlandrlmasnn saglanmasn icerir. Cevresel etkinliklerin kontrolu, mekanik yonetim araclarnn uyumlu olarak kullanlmasn ve cevresel etkinliklerin snrlandrlmasn gerektirir.

SEMZ stratejisi, cevresel hedefleri gerceklestirmek icin coklu yaklasmlar icerir.