Martin Scorsese hayatının çalışmasıyla onurlandırıldı – Wim Wenders övgü dolu bir konuşma yaptı

vıcık

New member
Amerikalı yönetmen Martin Scorsese (“Çiçek Ayı'nın Katilleri”) Salı akşamı, hayatının eseri nedeniyle Berlinale'nin Onursal Altın Ayı ödülüne layık görüldü.

Film yapımcısı Wim Wenders, 81 yaşındaki oyuncuya övgüde bulunurken, Scorsese'nin filmleriyle son yarım yüzyılda bir marka oluşturduğunu söyledi. Scorsese her zaman bağımsızlığı ve sanatsal fikirleri için savaştı. Ödül töreninin ardından Scorsese'nin 2006 yapımı gerilim filmi “Köstebek” gösterildi.

Scorsese'nin kendisi de filmin geleceği konusunda iyimser. Berlin'de “Filmin ölmekte olduğunu düşünmüyorum, değişiyor” dedi. Kimse teknolojik ilerlemeden korkmamalı. Teknolojinin kölesi olmanıza izin vermemelisiniz ama onu buna göre kontrol etmelisiniz. “Doğru yön bireysel sesten gelir, öylece tüketilip bir kenara atılan bir şey değil.”

Martin Scorsese ve kızı Francesca, Berlin Film Festivali Onursal Altın Ayı töreninde. pic.twitter.com/4yKsr6QZCk

— Çeşitlilik (@Variety) 20 Şubat 2024
Martin Scorsese filmdeki değişimin felsefesini yapıyor

Scorsese'nin bakış açısından Berlinale gibi festivallerde yeni yönetmenler keşfedilebilir. “Belki bir filmi bir kez izlersiniz ve onu hayatınızın geri kalanında hatırlarsınız” dedi. “Belki 30 yıl sonra tekrar izlediğinizde film değişmiştir.” Ancak Scorsese şunu belirtti: “Aslında değişen film değil, siz kendiniz değiştiniz.” Bu şekilde bir filmle büyüyebilirsiniz. “Beethoven senfonisini dinlemek gibi. Her seferinde değişiyor.”

Oscar ödüllü oyuncu 1942'de New York'ta doğdu ve dünyanın en ünlü yönetmenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Çalışmaları arasında “Taxi Driver”, “Shutter Island” ve “Gangs of New York” gibi filmler yer alıyor.

Eylül ayında Scorsese, çok sayıda film yapımcısıyla birlikte, Berlinale'de liderlik değişikliğini duyurmasının ardından Kültürden Sorumlu Devlet Bakanı Claudia Roth'u (Yeşiller) açık bir mektupta eleştirdi. Kısa bir süre sonra yönetim ikilisi Mariette Rissenbeek ve Carlo Chatrian, Scorsese'nin onurunu duyurdu.

Martin Scorsese henüz emekliliği düşünmüyor

Salı günü ZDF ile yayınlanan röportajda Scorsese, emekliliği düşünmediğini yineledi. 81 yaşındaki oyuncu, “Söyleyecek hala bir şeyim olduğunu ve insanların bununla ilgilendiğini hissediyorum” diyor. ZDF röportajında Scorsese, Hollywood'daki başarısına rağmen kendisini hâlâ bir yabancı olarak gördüğünü ifade etti. “Böylece filmlerimi sistem içinde yapabildim ama yine de kenarda kaldım” dedi.

Scorsese onlarca yıldır uluslararası sinemanın en etkili yönetmenlerinden biri oldu. En ünlü filmleri arasında “Taksi Şoförü” (1975), “Paranın Rengi” (1986), “İyi Dostlar” (1990) ve “New York Çeteleri” (2002) bulunmaktadır. Yaşına rağmen sinema sektöründe başarılı olmaya devam ediyor. Üç hafta sonra yapılacak olan Oscar töreninde son filmi “Çiçek Ayın Katilleri” en iyi film ve en iyi yönetmen de dahil olmak üzere on kategoride aday gösterildi.