Güvencesiz geçmişlerden gelen Berlinli çocukların liseye gitme olasılığı daha yüksek

vıcık

New member
Çocukların liseye geçiş sıklığı hâlâ çoğunlukla ebeveynlerinin eğitimine ve gelirine bağlıdır. Ifo Enstitüsü'nün güncel bir araştırmasına göre, fırsat eşitliği eyaletler arasında büyük farklılıklar gösteriyor. Ankete göre Berlin ve Brandenburg'da en büyük eğitim fırsatlarına sahip olanlar oldukça güvencesiz çevrelerden gelen çocuklar. Analize göre, dezavantajlı kökenden gelen çocukların liseye gitme olasılığı, olumlu kökenden gelen çocuklara göre yaklaşık yarısı kadardır.

Araştırmada, ebeveynlerinden hiçbiri lise diplomasına sahip olmayan ve hane gelirinin en üst çeyreğinde yer almayan ailelerin çocuklarının liseye gitme olasılıkları ile iyi kökenden gelen çocukların liseye gitme olasılıkları karşılaştırıldı. Bu, en az bir lise diplomasına sahip ebeveyni veya hane gelirinin en üst çeyreğinde yer alan aileleri içeriyordu.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Almanya genelinde dezavantajlı kökenden gelen çocukların yüzde 26,7'si liseye gidiyor. Yüzde 59,8'i olumlu sosyal koşullardan geliyor; bu oran iki kattan fazla. Fırsat eşitliği yüzde 100 sağlanacak. Ülke genelinde bu rakam yüzde 44,6; Berlin'de yüzde 53,8, Brandenburg'da ise yüzde 52,8. Ifo Eğitim Ekonomisi Merkezi başkanı Ludger Wößmann, “İlginç bir şekilde, çocukların yalnızca yedinci sınıftan itibaren liseye geçtiği tek eyalet Berlin ve Brandenburg'dur” dedi.

Daha erken bir bölünme durumunda, ortaokul türünün seçimi çoğunlukla büyük ölçüde aile geçmişine bağlıdır. “Bu nedenle, daha az eğitimli ailelerin üstün yetenekli çocukları, eğitim kariyerlerinin erken belirlenmesi nedeniyle potansiyellerini tam olarak geliştiremeyebilirler” diyor.

Eğitim fırsatları Bavyera ve Saksonya'da en kötü durumda

Yüzde 40,1 ile Saksonya ve yüzde 38,1 ile Bavyera'da ise güvencesiz kökenden gelen çocukların liseye gitme şansı en kötü durumda. Saksonya-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thüringen, Kuzey Ren-Vestfalya, Hessen ve Bremen de fırsat eşitliği açısından ulusal ortalamanın altında yer alıyor.

Veriler 2018 ve 2019 mikro nüfus sayımından geliyor. 10 ile 18 yaş arasındaki 102.005 çocuk ve gençten oluşan bir örneklem için liseye devam durumu ve aile geçmişi hakkında bilgi sağlıyor. Vaka sayısı Bremen'de binin biraz altında, Kuzey Ren-Vestfalya'da ise 23.000 civarında değişiyor.